ואני תפילה

תהילים - תיקון הכללי - שיר השירים - תפילת הדרך - סידור

ספר תהילים

ספר תהילים

ספר תהילים הוא ספר מספרי המקרא, בתנ"ך היהודי הספר כלול בחלק הכתובים. הספר נכתב ע"י דוד המלך ואישים נוספים. שם הספר תהילים הוא צורת רבים של המילה "תהילה", שמשמעותה דבר שבח. בלשון חז"ל נשמטה האות ה' ושם הספר נקרא תילים (ובארמית: תילין או תילי), והגייה זו נשמרה בקרב חלק מעדות ישראל עד ימינו.

ספר תהילים
תיקון הכללי

תיקון הכללי

רַבִּי נַחְמָן מִבְּרֶסְלֶב זִכְרוֹנוֹ לִבְרָכָה יִחֵד שְׁנֵי עֵדִים נֶאֱמָנִים, תַּלְמִידוֹ רַבִּי אַהֲרֹן מִבְּרֶסְלֶב וְתַלְמִידוֹ רַבִּי נַפְתָּלִי מִנֶּעמְרוֹב, וְהִבְטִיחַ וְאָמַר בִּפְנֵיהֶם, שֶׁמִּי שֶׁיָּבוֹא עַל קִבְרוֹ וְיֹאמַר שָׁם אֵלּוּ הָעֲשָׂרָה מִזְמוֹרֵי תְּהִלִּים וְיִתֵּן פְּרוּטָה לִצְדָקָה עֲבוּרוֹ, אֲפִלּוּ אִם גָּדְלוּ וְעָצְמוּ עֲוֹנוֹתָיו וַחֲטָאָיו מְאֹד מְאֹד חַס וְשָׁלוֹם, אֲזַי אֶתְאַמֵּץ וְאֶשְׁתַּדֵּל לָאֹרֶךְ וְלָרֹחַב לְהוֹשִׁיעוֹ וּלְתַקְּנוֹ.

תיקון הכללי
שיר השירים

שיר השירים

מגילת שִׁיר הַשִּׁירִים (בראשי תיבות: שה"ש) היא הראשונה בקובץ חמש מגילות שבחלק הכתובים בתנ"ך. שיר השירים שחיבר שלמה המלך בחכמתו, ועליו אמר רבי עקיבא (מסכת ידיים, פרק ג, משנה ה') "אמר רבי עקיבא … אין כל העולם כולו כדאי כיום שניתן בו שיר השירים לישראל, שכל הכתובים קודש, ושיר השירים קדש קדשים!"

שיר השירים
פרקי אבות

פרקי אבות

מסכת אבות נקראת גם פרקי אבות, הוא שמה של מסכת משניות הכוללת חמשה פרקים (פרק ו' איננו חלק מקורי מהמסכת). מסכת זו היא המסכת התשיעית בסדר נזיקין, שהוא הסדר הרביעי מבין "ששת סדרי המשנה". בניגוד לשאר מסכתות המשנה העוסקות בדינים ובהלכות, עוסקת מסכת זו בענייני מוסר, מידות טובות ודרך ארץ.

פרקי אבות
תפילת הדרך

תפילת הדרך

תפילת הדרך היא תפילה שתיקנו חז"ל לומר בעת יציאתו של האדם לדרך, ועיקר עניינה הוא, בקשת האדם מהשם יתברך שישמור עליו מן הסכנות האורבות לו בדרכו - התפילה נוסדה בתקופת התלמוד על ידי רב חסדא. בנוסף לתפילת הדרך, ישנם גם מעיין תפילות המבוססות על סגנון תפלת הדרך, תפילה למפליג בים או לטס בכלי תעופה.

תפילת הדרך